Yläparven lapset – 3:20 Kuopiosta (4:59)

Rikosepäillyn ja viranomaissaattajan junamatkan keskeytyessä on kaksikon oltava valmiit kohtaamaan eriävät maailmankuvansa sekä maaliskuinen Suomen luonto.

Miten elokuva käsittelee partioteemaa (Ole valmis): Ulkomaailman hätätilanteen uhka heittää epävarmuuden varjon elokuvan päähenkilöiden päälle, jolloin heidän on yllättävään tilanteeseen sopeutumisen lisäksi oltava valmiit kohtaamaan eriävät arvonsa ja tekemään yhteistyötä. Saattajan vuorovaikutuksessa ilmenee partiolaisten ydinarvot, joita antagonisti puolestaan kyseenalaistaa. Elokuva myös parodisoi viihde-elokuville tyypillistä epäaitoa kuvaa lain rikkojista ja sen puolustajista.

Paikkakunta: Kuopio

Tekijät:
A. E. Tiitinen, 17 (näyttelijä, ohjaaja, käsikirjoittaja, leikkaaja, äänisuunnittelija)
Nuppu Lahti, 16 (näyttelijä)
Elsa Kantele, 17 (kuvaaja)

Kamera: Galaxy A35 5G, iPhone 12 Pro

Leikkausohjelma: DJI Mimo

Lisää kirjoittajasta Kaikki kuvaa

Ei kommentteja

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>